nový Harry Potter je horor

Že je Harry dospělejší a že mu jdou všichni po krku, to víme už dlouho. Už mu dokonce i začaly růst vousy. Hermiona sice také dospěla, ale je to stále stejná šprtka a vzorňačka, která umí až neuvěřitelně předvídat hrozící nebezpečí a je doslova vždy připravena a dokonale vybavena. Harry Ronem na sebe dokonce začali kvůli téhle supermudlici žárlit. Nicméně to, čím se liší zatím poslední pokračování Potterovské filmové ságy od těch předchozích, je poměr humorných kouzelnických scének k těm čistě „lekacím“. Nové HáPéčko je téměř horor. Málem jsem si v kině vycmrndala pití, jak jsem sebou leknutím škubala a jednou jsem hlasitě vyjekla. Přiznávám, že jsem slabší nátura a že mi stačí málo, ale film pro děti tohle rozhodně není.

Ne snad obecným poselstvím – morálních ponaučení a různých odkazů k boji dobra se zlem se do HP vešlo tradičně dost. Dokonce se tu objevují narážky na nacismus, rasismus, totalitu a absolutní moc jediné vládnoucí strany. Výslechy předpojatého soudu a atmosféra na chodbách ministerstva kouzel připomínají svou bezvýchodností a absurditou náladu děl Franze Kafky, neustálé sledování a dokonalý přehled o aktivitách všech a všude zase nedá nevytanout vzpomínkám na vize George Orwella.

Odkazů a podobností se ve filmu ale objevuje mnohem víc. A řekla bych, že ne všechny jsou úplně chtěné. Když mi Harry už ve třetí po sobě jdoucí scéně připomněl Froda z Pána prstenů, říkala jsem si, že jsem asi divná. Vrcholem byl ale moment, kdy Harry skrze magický amulet pověšený na krku viděl obrazy temného pána Voldemorta. Poté každý člen Harryho doprovodu (!), kdož se ujal těžkého úkolu nosit břímě tohoto přívěšku, byl přitahován zlem a začínal se měnit i jeho charakter. Vím, studnice nápadů není nevyčerpatelná a veškeré podobnosti jsou čistě náhodné. Jenže i ten Harryho výraz raněné laně jako by vypadl z oka Frodovi (a tím okem nemyslím Sauronovo oko na věži v Mordoru).

Abych skončila pozitivně, jak se sluší a patří, Harry Potter a Relikvie smrti je dle mého soudu dosud nejtemnější a nejdospělejší z celé série. Hodně mě zaujala kamera, která například v jedné scéně lesní honičky trojice hlavních hrdinů s přihlouplými lupiči ve službách temného společenstva připomíná svižný klip – jak střihem, tak snímáním „z ruky“. Kompliment je nutno také vyseknout zpracování samotné legendy o Relikviích smrti. Tato animovaná část filmu je uchopena tak poutavě, že může směle sekundovat hraným pasážím a naopak nabízí příjemné osvěžení a oddych v toku sledovaných událostí. Je potřeba podotknout, že film není zrovna nejkratší (trvá 146 minut) a některá kina jej dokonce přetínají čtvrthodinovou pauzou vejpůl. Ale nebyl by to Harry, kdyby se nenašlo žádné místo pro legraci. Bezstarostných gagů nicméně není ve filmu tolik, jak jsme zvyklí, o to více však v ponurém kontextu potěší – jako třeba chodící klakson, kteréžto blbině jsem se chechtala na celý kinosál asi dvě minuty v kuse.

Sečteno, odečteno, odmocněno a podtrženo: snímek je to rozhodně doporučeníhodný. Pokud jste Potterovi propadli, stejně budete chtít vědět, jak to bylo dál. Naštěstí je to navíc i celkem kvalitní podívaná. Na úplný konec tohoto „posledního“ dílu si ale budeme muset počkat až do léta.

Harry Potter a Relikvie smrti (část 1), 2010, David Yates

Reklamy

~ od BáraKlára on Prosinec 8, 2010.

4 komentáře to “nový Harry Potter je horor”

 1. Film je to dobrej, popis zážitků a filmu mám skoro stejně, kdyby se mně někdo ptal.
  Nicméně nikomu nedoporučuju dávat bázlivému doprovodu ruku na mačkání a partnerské pocení dlaní, protože máte už tak silný zážitky z dramatikých scén umocněný ještě intenzivním úlekovým stiskem paže. Když se člověk lekne jenom toho co se děje na plátně, je to OK, ale když se leknete a někto vám to leknutí ještě naboostuje stiskem, to je teprve úlek.
  Takže příště nebudu dělat polštářek:)

 2. Hmpf… co na novýho Pottera říct??

  Dlouhá recenze: škoda peněz
  Krátkká recenze: nuda

 3. mám na to dneska jít ale dost se bojím podle toho co tady píšete tak to musí být dóóóóst hafóóóó.Fúúúúúj!!!!!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: