Hravé tóny TRONa

Kdyby byl život počítačová gamesa, tak jako v čerstvé předělávce filmu TRON, nechala bych si taky hrát hudební podkres od uměleckého dua, které si říká Daft Punk. Mají totiž dostatečně velký rozptyl poloh od melodických slaďáků, povalujících se na plochách symfonických smyčců (Solar Sailer, Flynn Lives), přes ostré lasery synťáků (Derezzed) až po dunivé rytmy akčních scén. Jedním z nejpůsobivějších výjevů se tak i díky jejich hudbě stává ve zmíněném filmu bitka na parketu diskotéky. Protivníci navzájem tříští jeden druhého na malé krystalky, Zuse předvádí tanec s hůlkou připomínající Mechanický pomeranč a dva spokojení DJové si spokojeně přikyvují helmami jak že jim to pěkně šlape. A přikyvují si právem, protože právě tito dva DJové jsou přímo Daft Punk.

Samozřejmě se i v tomto soundtracku, jako ostatně v mnohých jiných, objevuje řada klišé a hudebnických omšelin. Filmová hudba ovšem vyžaduje své, a to, že některé postupy prostě fungují, není náhodou. Byla by naopak chyba tuto sázku na jistou kartu nevyužít. Tím ovšem nechci v žádném případě říct, že je to celé kopírka. Osmdesátkový zvuk některých pecek není vůbec na škodu, naopak odkazuje k původu celé myšlenky. Navíc Daft Punk tímto počinem dokázali, že jsou zkušenými a zručnými hudebníky. Nedivila bych se, kdyby se cellové sólo z kusu, který nese název Adagio for TRON, začalo objevovat mezi skladbami požadovanými na přehrávkách při konkurzech do orchestrů.

A je víc skladeb z tohoto soundtracku, které by úplně klidně mohly být zařazovány na program koncertů symfonických orchestrů. Vidím to živě: za orchestrem by vyjelo obří plátno, na které by se promítaly buď přímo příslušné scény z filmu, nebo jen sugestivní vizualizace dokreslující odpovídající atmosféru. Vlastně by se jednalo o projekci filmu s větším důrazem na hudební složku. Hudba má totiž leckdy větší moc vtáhnout nás do děje, než sebevypracovanější 3D efekty.

TRON: Legacy, 125min, 2010, director Joseph Kosinski (soundtrack by Daft Punk)

Reklamy

~ od BáraKlára on Leden 17, 2011.

Jedna odpověď to “Hravé tóny TRONa”

  1. Měla jsem kdysi z rádia nahrané skladby od novodobého skladatele filmových melodií a bylo to celé jedno jeho cd. Poslouchala jsem to s nadšením, jelikož jsem tehdy, dalo by se říct, byla takový prototyp dnešních emo a rozhodně byl zážitek jet v podzimní mokrý večer autobusem 177 celou trasu, dívat se z okna na město a poslouchat ty skladby a nechat se unášet pocitem, který ve mě melodie vyvolá, třeba něco mezi beznadějí, vášní, rozčilením a celkovým rozbouřením emocí, které jeho hudba dokázala tak skvěle vystihnout. Už si sice nepamatuji jeho jméno a ani kde skončila ta kazeta, ale pocity si pamatuji. Bylo to geniální.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: