Šikovně maskovaný slaďák

Následný text je určen pouze pro příslušnice ženského pohlaví. Dámy, pokud se vám zachtělo návštěvy kina za účelem zhlédnutí romantického příběhu o lásce a neohroženém překonávání překážek chrabrým princem na trnité cestě za dosažením společného štěstí (tedy štěstím jeho a jeho vyvolené), mám pro vás tip. Jeho rafinovanost tkví v tom, že s vámi do bijáku ochotně půjde váš drahý a ještě se bude dobře bavit! A jak se ten chyták jmenuje?

Jmenuje se Správci osudu (The Adjustment Bureau) a není to chyták. Jde překvapivě o snímek, jenž v sobě šikovně kombinuje romantiku a sci-fi tak, že si to užijí oba z heterosexuálního páru. Ruku na srdce, takových filmů je jako šafránu. Uznávám, že skóre sladkých versus akčních scén hraje spíš ve prospěch sladkých obrázků. Sama bych snesla o pár vteřin až minut kratší vhled do intimního soužití ústřední milenecké dvojice, kdyby byl čas místo toho věnován detailnějšímu rozvedení zajímavého nápadu úřadu na úpravy osudů a jeho fungování.

I takto sestříhaný je ale film velmi koukatelný a v rozporu se svým plakátem mě překvapil především svou netuctovostí. Celá love story je tak trochu bizarní, hlavní hrdinka Elise Sellas (Emily Blunt) se nechová zrovna podle vybraných mravů a příručky o etiketě z pera Ladislava Špačka ani Gutha-Jarchovského evidentně nezahlédla ani za výlohou. Oba herci ale vdechli svým už tak dost dobře vykresleným postavám život a není proto vůbec těžké se s nimi sžít a fandit jim. Vyznání lásky jdou v dialozích až na kost, aniž by sklouzávaly k povrchním a na plátně leckdy nic neříkajícím větám typu „Miluji tě“ nebo „Jsi moje všechno“.

Mám z toho filmu dobrý pocit. V rámci tématu možného ovlivňování vlastního života a důležitosti svobodné vůle působí na diváka přesně tím ryze pozitivním způsobem, o nějž se bohužel většinou neúspěšně a toporně snaží Hollywoodská produkce (Click, Bicentennial Man, The Stepford Wives, Anger Management – určitě vás napadnou desítky dalších příkladů). Tentokrát se to ale, dle mého, povedlo. Snad jen ty dveře za sebou mohl Matt Damon alias David Norris v tom zběsilém běhu taky zavírat. A ještě jeden postřeh si neodpustím: netěšte se na ty nádherné rudé saténové šaty z plakátu. Ve filmu se neobjeví ani jednou.

The Adjustment Bureau, 2011, George Nolfi, 106 min.

Reklamy

~ od BáraKlára on Březen 24, 2011.

Jedna odpověď to “Šikovně maskovaný slaďák”

  1. Hm,to je ale škoda,šaty vypadají moc úžasně:-)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: