to vás vykostí!

Jaká hrůza! Vzpříčila se mu v krku kost!

rybaOtec sedí bezmocně u štědrovečerní tabule a sípe jako prvňák při zkoušení před úplně jinou, školní tabulí. Kapří kost ho oněměla. Slzy mu vyhrkly do očí, matka pobíhá kolem otcova zmítajícího se těla, děti zírají s pusinkami němě otevřenými, studeně opocené a chorobně podobné rybímu potěru.

Jenže kdo je tu vlastně chudák?

Takový nic netušící kapr si klidně roste a sílí a proplouvá starostmi všedních dní kalných třeboňských vod. Nepovšimnut, ponechán plynutí svých rybích dní. Až najednou… Přijde čas adventní, čas sváteční, čas vražedný. Do Vánoc času dost a voda klesá. Kapr je na dně. Především psychicky. Plácá se v bahně pochybností, dusí ho tíha okamžiku, nepředvídatelnost, neprůhlednost chvíle. Obavami se mu kalí zrak, je polapen do sítí moderní doby. Cele se jej zmocnil konzum. V kádích se jen točí v kruhu, jeho úvahy nikam nevedou. Každý je k jeho osudu ledově chladný. A ten, kdo konečně zájem projeví, tomu jde jen o maso. „Copak jsem děvka?“, pomyslí si kapr ještě těsně předtím, než mu hlavou projede poslední opravdu ostře nabroušená myšlenka, která jej odsoudí na věčnost.

Ani au.

uniknoutTo jiní bratři kapři mají to vánoční štěstí, že je ještě pár dní osahávají nenechavé dětské ručičky v chlorované vodě napuštěné vany. Než je hospodyně paličkou nešikovně až tak napotřetí zbaví toho nesnesitelného nezaslouženého rybího utrpení. Ano, i ryby trpí. Ovšem na rozdíl od lidí to umějí pěkně tiše, bez cirátů, bez hlesu.

Takže jedinou, poslední možnou mstou, která ubohé pojídané tělesné schránce zbývá, je krutá vzpoura. Vzpříčená kost v hrdle poživačného trýznitele. Posmrtné revolucionářské gesto kostry. Důkaz nadvlády ducha nad tělem. Kapří příkaz, odkaz, pravzkaz: jsme to, co víme.

Reklamy

~ od BáraKlára on Prosinec 27, 2013.

Jedna odpověď to “to vás vykostí!”

  1. Ach ta filosofie:-)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: